Przygotowanie i drukowanie zdjęć do Project Life

Czy jest wśród Was ktoś kto nie lubi papierowych zdjęć? Bo ja uwielbiam! Mogłabym godzinami siedzieć i je oglądać :) Te zalegające na dyskach nie oddają tego samego klimatu jak te wywołane. A do tego jest to pamiątka na lata, która nie przepadnie gdy komputer ulegnie awarii. Z tego powodu od pół roku systematycznie prowadzę swój Project Life. No ok, ostatnio miałam dwa miesiące przerwy, które były spowodowane trwającą sesją praktycznie cały czerwiec :) Ale nadrabiam! Wywołam zdjęcia z ostatnich dwóch miesięcy i siadam do albumu. Zanim to zrobię, podzielę się z Wami tym, jak przygotowuję zdjęcia do wydruku, jakich programów i parametrów używam :)

pryzgotowanie zdjęć do druku Project Life

Jako że uwielbiam fotografować praktycznie wszystko, to pierwszym etapem jest selekcja zdjęć. Wybieram te najlepsze, najciekawsze, które będą mi się kojarzyć z czymś miłym i przyjemnym.  W tym celu tworzę osobny folder z przykładową nazwą "Do wywołania czerwiec" i dodaję tam zdjęcia, które chcę wywołać, a następnie je lekko obrabiam.

Kolejnym etapem jest wybranie zdjęć na strony albumu. Ja tylko wstępnie decyduję gdzie jakie zdjęcie się najdzie i jaki jego format będzie najlepszy. Później można wszytko skorygować. Za duże zdjęcie można przyciąć, a za małe na przykład umieścić na ciekawej karcie jako tło. 

pryzgotowanie zdjęć do druku

Teraz przechodzimy do etapu programowego. Ja w tym celu używam Photoshopa i tam tworzę swoją bazę pod konkretne formaty zdjęć. Jest to jak wiecie program płatny, dlatego mam dla Was alternatywę w postaci darmowego programu - PhotoScape i to w nim pokażę Wam instrukcję.
Swoje zdjęcia wywołuję w dwóch formatach:
• 10x15, na którym umieszczam 2 zdjęcia które odpowiadają rozmiarowi 3x4 (Photoshop, Photoscape),
• 13x18, na którym umieszczam 6 kwadratowych zdjęć, każde w rozmiarze 2x2 (Photoshop), lub 10x15, na którym również umieszczam 6 zdjęć 2x2 (PhotoScape)*.

PhotoScape

1.Po otwarciu programu wybieramy ''Strona".

pryzgotowanie zdjęć do druku

2. Ładujemy swoje zdjęcia (1) a następnie wybieramy interesujący nas rodzaj kolażu (szukamy strony podzielonej na pół (2)).

pryzgotowanie zdjęć do druku

3. Zmieniamy rozmiar zdjęcia poprzez (3) oraz wybranie opcji "Określ rozmiar strony" i wpisujemy wartości z obrazka, co odpowiada rozmiarowi 10x15cm.

pryzgotowanie zdjęć do druku

4. Następnie przeciągamy zdjęcie w interesujące miejsce, a następnie kadrujemy je łapiąc i przesuwając. Zdjęcia można również dodawać poprzez kliknięcie w odpowiednie okienko i odnalezienie interesującego nas zdjęcia.

pryzgotowanie zdjęć do druku

5. Dodajemy kolejne zdjęcie do kolażu i zapisujemy.

6. Aby zrobić kolaż z 6 zdjęć musimy znaleźć stronę podzieloną na 6 elementów. Pozostałe parametry jak rozmiar strony pozostawiamy bez zmian. Dodajemy zdjęcia, kadrujemy według uznania i zapisujemy. :)
pryzgotowanie zdjęć do druku

*różnica w formatach wynika z tego, że dla formatu 10x15 i 6 zdjęć 2x2 każde zdjęcie jest trochę ucięte i nie jest idealnym kwadratem (ale czy musi być tak idealnie?). Natomiast umieszczając je na formacie 13x18 mamy możliwość samodzielnego docięcia. Jest to jednak trochę marnowanie papieru, dlatego wybór pozostawiam Wam.

pryzgotowanie zdjęć do druku

Zdjęcia wywołuję w empikfoto z dwóch powodów. Po pierwsze mają przystępne ceny za w miarę dobrą jakość. Po drugie z odbiorem osobistym w salonie nie musimy płacić za przesyłkę! :) Na końcu zdjęcia wycinam i wkładam do albumu :)

pryzgotowanie zdjęć do druku
pryzgotowanie zdjęć do druku

Mam nadzieję, że tym postem i moją instrukcją przygotowania zdjęć, wywoływanie ich stanie się dla Was o wiele prostsze i mniej stresujące, że coś nie wyjdzie! :) Jeśli chcecie również post o przygotowaniu zdjęć w Photoshopie oraz tych w formacie 13x18 to dajcie koniecznie znać! :)

Etykiety: , , ,